Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Koprofagija (jedenje izmeta)

Share

Kristinna

Broj poruka : 99
    Godina : 22
    ime psa : Dolly
    Datum upisa : 26.09.2010

Počalji  Kristinna taj Uto 05 Apr 2011, 09:32

E ovako moja drugarica ima zlatnog retrivera ima godinu dana i kad god izadje u setnji i pusti je sa povodca ona uvek jede izmet od drugih pasa. Pa nju zanima zasto to radi?

Sasska

Broj poruka : 1213
    Godina : 35
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

Re: Koprofagija (jedenje izmeta)

Počalji  Sasska taj Uto 05 Apr 2011, 09:35

Koprofagija je termin koji označava jedenje izmeta i smatra se jednim od poremećaja ponašanja pasa. Konzumiranje izmeta biljojeda kod pasa mlađih od 6 meseci smatra se normalnim, a zatim nakon 6 meseci ta pojava prestaje. Ukoliko odrastao pas konzumira sopstveni ili tuđ izmet to se smatra patološkom pojavom.
    Uzroci koprofagije nisu u potpunosti razjašnjeni. Ona se često povezuje sa manjkom ili nedostatkom hranljivih materija u obroku, naročito nekih vitamina (B i K) i mineralnih materija. Zbog toga pas pokušava da ponovo iskoristi bilo kakav oblik prerađene hrane koja je ostala u izmetu. Koprofagija se može javiti i kod pasa koji se hrane izbalansiranim obrokom. Pas može da se hrani kvalitetnom i izbalansiranom hranom, a da se kod njega javi koprofagija zbog nemogućnosti apsorpcije hrane usled nekih bolesti, npr. bolesti pankreasa (hronični pankreatitis, egzokrina insuficijencija pankreasa) ili bolesti creva. Uzrok koprofagije može biti i nedostatak pažnje prema životinji, monotonija, dosada, nervosa, depresija, držanje pasa u malim prostorima i dr. Kao što znamo u izmetu nema hranljivih materija ali organizam usled nekih bolesti nije u mogućnosti da svari masti pa se one nesvarene izbacuju u spoljašnju sredinu nakon čega ih pas guta kako bi nadoknadio gubitak iz organizma.
    Ukoliko se psi kvalitetno hrane, drže u normalnim uslovima i posvećuje im se dovoljna pažnja, a pored toga ipak jedu svoj izmet potebno je sprovesti određena dijagnostička ispitivanja da se utvrdi da li je u pitanju bolest pankreasa ili neki drugi poremećaj doveo do koprofagije.
    Ako pas jede sopstveni izmet to neće uzrokovati neke probleme sa njegovim zdravljem ali kod vlasnika pasa takva pojava izaziva gađenje. Ako pas konzumira izmet drugih pasa, životinja ili čoveka postoji mogućnost da se pas zarazi nekom zaraznom bolesti ili parazitima.
    Ako je uzrok koprofagije neadekvatna ishrana potrebno je nadoknaditi manjak davanjem izbalansiranog obroka koji sadrži sa vitaminsko-minelne dodatke. Pravilna ishrana je svakako bitna za zdravlje pasa i sprečava nastanak poremećaja u organizmu koji bi mogli dovesti do koprofagije. Ukoliko razlog za koprofagiju nije ishrana onda bi trebalo više pažnje posvetiti ljubimcu, izvoditi ga češće u šetnju, igrati se sa njim i dr. Ako pas krene da jede izmet vlasnik treba da ga pozove kod sebe, a kad pas priđe vlasniok treba da ga nahvali i pas će vremenom shvatiti šta se od njega želi. Kako pas ne bi pojeo izmet, odmah nakon nužde treba ukloniti izmet. Pse takođe treba očistiti od unutrašnjih parazita.

Piše: dr vet. med. Miroslav Radić

Izvori:

http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=8&t=4559
    http://www.pet-centar.rs/content/view/3784/70/
    http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/neobicne%20navike.php
    http://www.dog-best.com/index.php?id=66

VeskoHN

Broj poruka : 49
    Godina : 22
    ime psa : Luna
    Datum upisa : 14.03.2011

Počalji  VeskoHN taj Uto 05 Apr 2011, 10:35

Kristinna ::E ovako moja drugarica ima zlatnog retrivera ima godinu dana i kad god izadje u setnji i pusti je sa povodca ona uvek jede izmet od drugih pasa. Pa nju zanima zasto to radi?

Kod mene isti problem se dogodio juce dok je Luna bila u dvoristu...

Dasty
    veterinar

Broj poruka : 54
    Godina : 36
    ime psa : Dasty
    Datum upisa : 08.11.2010

Počalji  Dasty taj Uto 05 Apr 2011, 11:26

VeskoHN ::
    Kristinna ::E ovako moja drugarica ima zlatnog retrivera ima godinu dana i kad god izadje u setnji i pusti je sa povodca ona uvek jede izmet od drugih pasa. Pa nju zanima zasto to radi?

Kod mene isti problem se dogodio juce dok je Luna bila u dvoristu...
    probajte prvo sa dodatkom nekih vitamina po mogucstvu malko skupljih posto jedan od najcescih uzroka jeste upravo nedostatak nekih minerala i vitamina...ako to ne upali onda cemo da vidimo sta dalje..

Saša

Broj poruka : 120
    Godina : 32
    ime psa : Baster
    Datum upisa : 25.03.2011

Počalji  Saša taj Čet 12 Maj 2011, 18:04

kad god sam zakasnio da Bastera ocistim od parazita, a to je bilo dva puta, jeo je svoj izmet. poceo sam da mu dajem vitamine i to vise nisam primetio. nadam se da nece... pig Very Happy

Saša

Broj poruka : 120
    ime psa : Baster
    Datum upisa : 25.03.2011

Počalji  Saša taj Čet 12 Maj 2011, 18:16

Sasska ::Koprofagija (jedenje izmeta)
    Koprofagija je termin koji označava jedenje izmeta i smatra se jednim od poremećaja ponašanja pasa. Konzumiranje izmeta biljojeda kod pasa mlađih od 6 meseci smatra se normalnim, a zatim nakon 6 meseci ta pojava prestaje. Ukoliko odrastao pas konzumira sopstveni ili tuđ izmet to se smatra patološkom pojavom.
    Uzroci koprofagije nisu u potpunosti razjašnjeni. Ona se često povezuje sa manjkom ili nedostatkom hranljivih materija u obroku, naročito nekih vitamina (B i K) i mineralnih materija. Zbog toga pas pokušava da ponovo iskoristi bilo kakav oblik prerađene hrane koja je ostala u izmetu. Koprofagija se može javiti i kod pasa koji se hrane izbalansiranim obrokom. Pas može da se hrani kvalitetnom i izbalansiranom hranom, a da se kod njega javi koprofagija zbog nemogućnosti apsorpcije hrane usled nekih bolesti, npr. bolesti pankreasa (hronični pankreatitis, egzokrina insuficijencija pankreasa) ili bolesti creva. Uzrok koprofagije može biti i nedostatak pažnje prema životinji, monotonija, dosada, nervosa, depresija, držanje pasa u malim prostorima i dr. Kao što znamo u izmetu nema hranljivih materija ali organizam usled nekih bolesti nije u mogućnosti da svari masti pa se one nesvarene izbacuju u spoljašnju sredinu nakon čega ih pas guta kako bi nadoknadio gubitak iz organizma.
    Ukoliko se psi kvalitetno hrane, drže u normalnim uslovima i posvećuje im se dovoljna pažnja, a pored toga ipak jedu svoj izmet potebno je sprovesti određena dijagnostička ispitivanja da se utvrdi da li je u pitanju bolest pankreasa ili neki drugi poremećaj doveo do koprofagije.
    Ako pas jede sopstveni izmet to neće uzrokovati neke probleme sa njegovim zdravljem ali kod vlasnika pasa takva pojava izaziva gađenje. Ako pas konzumira izmet drugih pasa, životinja ili čoveka postoji mogućnost da se pas zarazi nekom zaraznom bolesti ili parazitima.
    Ako je uzrok koprofagije neadekvatna ishrana potrebno je nadoknaditi manjak davanjem izbalansiranog obroka koji sadrži sa vitaminsko-minelne dodatke. Pravilna ishrana je svakako bitna za zdravlje pasa i sprečava nastanak poremećaja u organizmu koji bi mogli dovesti do koprofagije. Ukoliko razlog za koprofagiju nije ishrana onda bi trebalo više pažnje posvetiti ljubimcu, izvoditi ga češće u šetnju, igrati se sa njim i dr. Ako pas krene da jede izmet vlasnik treba da ga pozove kod sebe, a kad pas priđe vlasniok treba da ga nahvali i pas će vremenom shvatiti šta se od njega želi. Kako pas ne bi pojeo izmet, odmah nakon nužde treba ukloniti izmet. Pse takođe treba očistiti od unutrašnjih parazita.

Piše: dr vet. med. Miroslav Radić

Izvori:

http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=8&t=4559
    http://www.pet-centar.rs/content/view/3784/70/
    http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/neobicne%20navike.php
    http://www.dog-best.com/index.php?id=66

ja dok sam gajio patuljaste kunice LAVLJA GLAVA imao jaaaako losih iskustava sa veterinarima iz pet-centra. po mom nekom misljenu jako su nestrucni i maltene lupaju gluposti, ali bukvalno. svaka CAST IZUZECIMA ali vise ih je nestrucnih. mozda zbog vrste o kojoj je rec.
    ne poricem gore navedeno ali zelim da podelim svoje iskustvo sa vama.... pozzz cheers

Cezar

Broj poruka : 283
    Godina : 20
    ime psa : Cezar
    Datum upisa : 11.07.2010

Počalji  Cezar taj Pon 30 Maj 2011, 21:24

danas sam primetila da je Cezar pokusao da pojede svoj izmet.
    ishrana mu je dobra,ima dva obroka kuvane hrane,i jedan granule sa jogurtom. tako da mislim da ishrana nije problem.
    Cezaru se posvecuje dovoljno paznje,svaki dan ga setam najmanje sat vremena,i svaki dan ide na plivanje,igram se sa njim itd.
    i vitamine sam mu davala pre,ali sam prestala,jer nam je veterinar rekao da mu ne trebaju jer ima dovoljno dobru ishranu.
    e sad mozda je to sto ga nismo cistili od parazita,tacnije zakasnili smo mesec dana. pa mozda je to?

Sasska

Počalji  Sasska taj Pon 30 Maj 2011, 22:48

Kuvana hrana? Sta ide u taj obrok? Da li si sigurna da to pokriva sve? To sto dobija granule kao inzbalansiran obrok pored toga u kojoj je to kolicini...
    Moj savet ti je da se opredelis za jedno ili drugo.

Cezar

Počalji  Cezar taj Uto 31 Maj 2011, 13:29

juneca dzigerica,junece srce,palenta,i tako to. uglavnom kuvano meso. ne znam bas tacno,otprilike.
    a granule svakako ne jede stalno,ponekad kupimo jer ih ne voli bas nesto posebno.

Sasska

Počalji  Sasska taj Uto 31 Maj 2011, 19:55

nzm, konsultuj se sa vetom

Berna

Broj poruka : 5369
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

Počalji  Berna taj Uto 31 Maj 2011, 21:36

Ako sumnjate na parazite, ocistite ga od parazita. Redovno ciscenje odraslog psa: svaka 3 meseca.

Sta radi kada se ne setate/ne igrate/ne plivate? Da mu nije dosadno kad je sam? Koliko prostora ima? Koliko puta je pokusao da pojede svoj izmet?

Milla333

Broj poruka : 236
    Godina : 27
    ime psa : Nala
    ime psa : Nora
    Datum upisa : 22.03.2011

Počalji  Milla333 taj Uto 31 Maj 2011, 22:14

Cezar ::danas sam primetila da je Cezar pokusao da pojede svoj izmet.
    ishrana mu je dobra,ima dva obroka kuvane hrane,i jedan granule sa jogurtom. tako da mislim da ishrana nije problem.
    Cezaru se posvecuje dovoljno paznje,svaki dan ga setam najmanje sat vremena,i svaki dan ide na plivanje,igram se sa njim itd.
    i vitamine sam mu davala pre,ali sam prestala,jer nam je veterinar rekao da mu ne trebaju jer ima dovoljno dobru ishranu.
    e sad mozda je to sto ga nismo cistili od parazita,tacnije zakasnili smo mesec dana. pa mozda je to?

Imali smo isti problem do pre mesec dana, a Nala je redovno ciscena od parazita. Na kraju se ispostavilo da je bila gladna! Po prepuruci veta jela je oko 300g hrane dnevno i svoj izmet redovno (nasli bi ujutru samo "mrlju" i kapirali da je ostatak pojela), a otkako smo presli na 1/2kg hrane dnevno ona super izgleda i nijednom vise nije ni onjusila izmet, niti svoj niti tudj Wink

Cezar

Počalji  Cezar taj Uto 31 Maj 2011, 22:18

pa dali smo mu tapletu protiv parazita,pa je posle toga pokusao da pojede. pa nema bas puno prostora,nije mu dovoljno,to sigurno. ali ga zbog toga setam i ostalo,pa se on umori. prvo kad zavrsimo setnju i ja udjem unutra laje i cvili kao lud,a kasnije ode u kucicu i spava. mozda mu je dosadno , ali ne mogu ja sad ceo dan da sedim sa njim. budem jedno 5,6 sati sa njim na dan. ceo dan bude pusten u dvoristu,nikad ga ne zatvaramo u boks. tako da mislim da ima dovoljno paznje,i da nije to u pitanju. a nije ni shrana,tako da ne znam..

Cezar

Počalji  Cezar taj Uto 31 Maj 2011, 22:20

Cezar sigurno nije gladan. dajemo mu dovoljno hrane,cak misim da i previse dobije jer nece uvek sve da pojede.

Milla333

Broj poruka : 236
    Godina : 27
    ime psa : Nala
    ime psa : Nora
    Datum upisa : 22.03.2011

Počalji  Milla333 taj Uto 31 Maj 2011, 22:28

Cezar ::pa dali smo mu tapletu protiv parazita,pa je posle toga pokusao da pojede. pa nema bas puno prostora,nije mu dovoljno,to sigurno. ali ga zbog toga setam i ostalo,pa se on umori. prvo kad zavrsimo setnju i ja udjem unutra laje i cvili kao lud,a kasnije ode u kucicu i spava. mozda mu je dosadno , ali ne mogu ja sad ceo dan da sedim sa njim. budem jedno 5,6 sati sa njim na dan. ceo dan bude pusten u dvoristu,nikad ga ne zatvaramo u boks. tako da mislim da ima dovoljno paznje,i da nije to u pitanju. a nije ni shrana,tako da ne znam..

5,6 sati dnevno?? Jesi sigurna da nije malo? Ja sa Nalom provedem ceo dan, 14 sati dnevno (posto spavam 10 Very Happy), setam je jednom do dva puta dnevno (po 2 sata svaka setnja). Ali skoro svaki dan ide kod suprugovog brata da se igra sa stafordom i sigurno provedu oko 3 sata zajedno i sve vreme trce okolo (dosta je veliko dvoriste).

Cezar

Počalji  Cezar taj Sre 01 Jun 2011, 12:58

naravno da sam sigurna da mu nije malo. to je 4 sata trcanja,setnje,plivanja. mi Cezara ne pustamo unutra. ja ne mogu 14 sati da provodim sa njim svakog dana. idem u skolu,moram da ucim. ne znam stvarno kako da odvojim 14 sati dnevno za njega..

Leo III
    moderator

Broj poruka : 1259
    Godina : 21
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

Počalji  Leo III taj Sre 01 Jun 2011, 15:31

Pa teško Cezare...
    Jer Recimo ustaneš u 8 do jedno 2 u školi,odmoriš 3,učiš recimo 5 i da si sa njim do 9 to je 4.
    Ali sad će letnji pa će sve biti bolje

JovanaJoja

Broj poruka : 1241
    Godina : 18
    ime psa : Bobi I love you Very Happy

ime psa : Beri I love you Very Happy
    Datum upisa : 21.10.2010

Počalji  JovanaJoja taj Sre 01 Jun 2011, 18:27

Isti problem kao Cezar kad se ide u skolu jako se malo provodi sa njima.. Ja ne mogu da docekam raspust da budu ceo dan sa mnom...

Sponsored content

Počalji  Sponsored content Danas u 09:13

Sada je Uto 06 Dec 2016, 09:13