Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Parenje pasa-nesto o tome...

Delite

jasmina79

Broj poruka: 1381
    Godina: 35
    ime psa: Dante
    Datum upisa: 26.09.2008

Parenje pasa-nesto o tome...

Počalji  jasmina79 taj Pon Dec 15, 2008 10:51 am

Postoji hiljadu razloga da ne parite svoga psa.Prvenstveno trebate razmisliti koliko ste sposobni da se upustite u takvo što.Ako se ipak odlucite u to upustiti, znajte da je to veoma zahtjevno iskustvo.Nemojte se nikada odluciti za parenje ocekujuci da cete zaraditi veliki novac.To je gotovo nemoguce (ako se želi raditi kvalitetno i humano)- apetit osmero štenadi (u prosjeku) stare dvanaest sedmica može vas upropastiti-i vaši razlozi za parenje ispast ce posve krivi.

Prva stvar koju morate imati na umu želite li lijepu i cistokrvnu štenad odaberite zdravog i što kvalitetnijeg parnjaka..Iskljucite opcije slucajnog parenja Pas i kuja moraju biti cistokrvni i pripadnici jedne pasmine,jedino ukoliko ne želite experimentisati pa dobiti pse mješance.

ODABIR PARTNERA ZA PARENJE

Psi parnjaci ili pastusi se uvijek biraju medu najboljima.Vlasnik psa parnjaka uzima nadoknadu za izvršeno parenje.Što je pas parnjak bolji i njegove su usluge skuplje samo da znate da i na takav trošak morate racunati.Posebni aranžmani poput « najbolje u leglu «vrlo su cesti i uobicajeni.To znacida vlasnik psa parnjaka ima pravo izabrati bilo kojeg psa za kojeg smatra da je najbolje štene ulegl, bilo u ime place ili kao nadoknadu za popust.Obicno se parnjak odabire po preporuci, uzimajuci u obzir fizicki izgled i rodovnik vaše kuje i dostupnih pasa.Neki uzgajivaci više pažnje obracaju rodovnici,a drugi izgledu.

Dobro upoznajte pasminu pa sami odlucite koliko ponudeni psi parnjaci odgovaraju vašem idealu.

TJERANJE - CIKLUS PARENJA

Mužijaci postaju spolno zreli s oko šest mjeseci starosti.Od tog vremena njihovo seksualno ponašanje nije ciklicno i oni su sposobni za parenje u bilo koje vrijeme i gotovo na svakom mjestu.

Ženka se obicno prvi put tjera s oko devet mjesec, a nakon toga u prilicno pravilnim razmacima svakih šest mjeseci.Nije neobicno,i ni u kom slucaju nenormalno, da prvo tjeranje bude ranije,cak i sa šest mjesec, ili da se odgodi sve dok kuja ne navrši godinu dana.

Isto tako nije neobicno, da vremenski razmak izmedu tjeranja bude duži od šest mjeseci.

Ako je vremenski razmak izmedu dva tjeranja puno kraci od šest mjeseci, a narocito ako su se u tom smislu ustalile nepravilnosti, odredene nenormalnosti su moguce, pa bi se svakako trebalo savjetovati s veterinarom.

Tjeranje kuje traje oko tri sedmice .Njezina ce stidnica malo nabreknuti prije nego što se pojavi prljavo krvavi isjedak. Iscjedak je obicno vrlo krvav na pocetku tjeranja, a oko desetog dana postaje svijetliji.

Iako se ne bi trebalo trebalo reskirati vec od samog pocetka pojavljivanja znakova tjeranja, kuja obicno nece prihvatiti psa sve do sredine perioda tjeranja, u vrijeme kada postaje fertilna (tj.sposobna zaceti.Covjek obicno ne može osjetiti miris kuje koja se tjera,ali taj miris je zapravo vrlo snažan pa ga psi mogu osjetiti sa zavidne udaljenosti.Pravi nagon pocinje se pokazivati otprilike dvanaest dana nakon prvih znakova da se kuja pocinje tjerati

Od tog ce trenutka ona prihvatati mužijaka na parenje,a plodna ce biti pet do sedam dana.

Ukoliko se obavi uspješno parenje i zacece Skotnost traje otprilike šezdeset i tri dana od trenutka sparivanja.Najcešce varira od šezdeset do šezdeset i sedam dana.Izvan tog intervala trebalo bi potražiti veterinarski savjet iako to može znaciti produljenje normalnog odstupanja.

Kuje ne bi. trebalo pariti niti da budu skotne dok fizicki ne sazriju.Idealno doba za prvo leglo jest doba od oko dvije godine.

www.kupipsa.com

__Witch__

Broj poruka: 123
    Godina: 25
    Datum upisa: 08.11.2008

Re: Parenje pasa-nesto o tome...

Počalji  __Witch__ taj Pon Dec 15, 2008 11:04 am

flower

Poslednji izmenio __Witch__ dana Uto Dec 23, 2008 2:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

TyKy

Broj poruka: 801
    Godina: 25
    ime psa: REA
    ime psa: IGNIS, KALIOPI
    Datum upisa: 13.09.2008

Počalji  TyKy taj Pon Dec 15, 2008 11:05 am

E `vako!

Moja je kuja prvo tjeranje dobila sa 7 mjeseci, a trece bi tjeranje dobila u aprilu, tako da ce imati godinu i deset mjeseci, tj. sa dvije godine prvo stenjenje.

Naravno da, konkretno ja, ne mislim zaraditi na psima (dva vec obecana na poklon)!

Naravno i da smo iskljucili opcije slucajnog parenja. TATU smo birali od kad se rodila. Birali i izabrali! Very Happy

POZZ

jasmina79

Počalji  jasmina79 taj Uto Feb 03, 2009 10:39 am

Sad ja trebam savjet iskusnih uzgajivaca pasa.
    U aprilu bi trebala doci zenkica za Dantea.Posto ce biti nasi gosti dok traje parenje zanima me da li bih trebala drzati pse zajedno tih par dana ili ih odvajati?
    Dante se skoro pario ali posto je vlasnik bio iz Bihaca on je zenku svaki put dovodio kod mene i kad bi se parili odveo bi je kuci.
    Hvala na savjetu!

jasmina79

Počalji  jasmina79 taj Pon Feb 09, 2009 9:12 am

Hoce li meni neko dati savjet u vezi ovoga????

johnyAstor
    Admin

Broj poruka: 1703
    ime psa: Astor

Počalji  johnyAstor taj Pon Feb 09, 2009 9:14 am

i meni ce ovaj tekst pomoci,kad' tad'...

Sladja

Broj poruka: 537
    Godina: 40
    ime psa: Sem,Dasha,Allegra
    ime psa: Crni,Bello,Megy
    Datum upisa: 14.09.2008

Počalji  Sladja taj Uto Feb 10, 2009 9:40 pm

jasmina79 ::Sad ja trebam savjet iskusnih uzgajivaca pasa.
    U aprilu bi trebala doci zenkica za Dantea.Posto ce biti nasi gosti dok traje parenje zanima me da li bih trebala drzati pse zajedno tih par dana ili ih odvajati?
    Dante se skoro pario ali posto je vlasnik bio iz Bihaca on je zenku svaki put dovodio kod mene i kad bi se parili odveo bi je kuci.
    Hvala na savjetu!
    Ja licno mislim da ne bi trebalo da budu zajedno,muzjak ce se samo nepotrebno umarati.Bolje da izmedju dva parenja budu odvojeni..Ipak potrazi savet nekog iskusnijeg..

jasmina79

Počalji  jasmina79 taj Sre Feb 11, 2009 10:26 am

Hvala

Natasa

Broj poruka: 12
    Godina: 49
    ime psa: Ina
    ime psa: Ida (Frida)
    Datum upisa: 04.05.2009

Novi ponosni vlasnici labradora

Počalji  Natasa taj Pon Maj 04, 2009 10:47 am

Molim za malu pomoc. Embarassed
    Moja porodica je od skoro postala prijatelj (vlasnik) dve zenke labradora.
    Obe imaju po skoro 3 godine i zavidno porodicno stablo u rodovnicima.
    Ali, obe imaju i teranje. Sada im treba naci momka. Da li mi treba da vodimo jednu po jednu kod muzjaka, koliko ih treba tamo ostaviti, kako znamo da je uspesno?
    Embarassed

Sladja

Počalji  Sladja taj Pon Maj 04, 2009 10:57 am

Natasa ::Molim za malu pomoc. Embarassed
    Moja porodica je od skoro postala prijatelj (vlasnik) dve zenke labradora.
    Obe imaju po skoro 3 godine i zavidno porodicno stablo u rodovnicima.
    Ali, obe imaju i teranje. Sada im treba naci momka. Da li mi treba da vodimo jednu po jednu kod muzjaka, koliko ih treba tamo ostaviti, kako znamo da je uspesno?
    Embarassed
    Kao prvo dobrodosli,
    Ako idu kod istog muzijaka vodite ih jednu po jednu,uparite jednom,pa bi bilo dobro ponoviti parenje jos jednom nakon dva dana.Neke kuje se upare vec osmog dana od pocetka krvarenja a neke 10,11,12,sve zavisi od same kuje,neke cak i kasnije.
    Posle mesec dana bicete sto posto sigurni jer se tada vec vidi stomak ili na uz.,ako ste mislili na to kako cete znati da li su skotne...

Natasa

Počalji  Natasa taj Pon Maj 04, 2009 11:01 am

Hvala na brzom odgovoru.
    Polako istrazujem ovaj sajt i jako mi je drago sto postoji.
    Imam hiljadu pitanja, ali cu prvo pokusati da nadjem odgovore ovde, pre nego ih postavim.

jasmina79

Počalji  jasmina79 taj Pon Maj 04, 2009 11:55 am

Natasa dobrodosla na forum Very Happy

Slazem se sa Sladjinim odgovorom u potpunosti

johnyAstor
    Admin

Broj poruka: 1703
    ime psa: Astor

Počalji  johnyAstor taj Pon Maj 04, 2009 7:56 pm

Natasa,dobro nam dosli...
    ako ti treba muzijak...Very Happy:D:D:D

Natasa

Počalji  Natasa taj Uto Maj 05, 2009 9:18 am

Ne treba meni, nego Ini i Fridi. Very Happy
    I to hitno

Sladja

Počalji  Sladja taj Uto Maj 05, 2009 8:40 pm

Natasa ::Ne treba meni, nego Ini i Fridi. Very Happy
    I to hitno
    Natasa jeste li nasli muzjaka,odakle ste, mozda mozemo da pomognemo,bar preporukom...

Sada je Ned Apr 20, 2014 4:09 am