Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Proces stenjenja

Share

jasmina79

Broj poruka: 1381
    Godina: 35
    ime psa: Dante
    Datum upisa: 26.09.2008

Proces stenjenja

Počalji  jasmina79 taj Pon Dec 15, 2008 11:03 am

ZNAKOVI ŠTENJENJA

Nemir – koji se može javljati bilo kada u zadnje dvije sedmice.

Pripremanje kreveta ili gniježdenje - pojavljuje se nekoliko sati prije štenjenja

Pad temperature tijela – preporucljivo je mjeriti ženki temperaturu dva puta dnevno i to nekoliko dana prije ocekivanog štenjenja. Pad temperature sa uobicajenih 38,5 *C na otprilike 37*C ukazuje da ce se ženka poceti šteniti u sljedecih 24 sata.

Pojava mlijeka u mlijecnim žlijezdama takode znaci da ce se u roku od 12 do 24 sata ženka poceti šteniti.

U tom periodu pažljivo promatrajte ženku. Ženka mora imati cist trbuh kako ne bi umazala štence. Kod pasmina sa nešto dužom dlakom poželjno je ošišati ili skratiti dlaku na stomaku.

PROCES ŠTENJENJA

Faza I

Ovaj period traje od 6 do 24 sata. Ženka je nemirna i pokazuje znakove gniježdenja. Odbijat ce hranu, amožda ce i povracati. Periodicno ce dahtati i vaginalni iscjedak bit ce pojacan. Javljaju se trudovi. U ovom periodu ženki je preporucljivo omoguciti da obavi nuždu.

Faza II

U ovom periodu javljaju se jaci trudovi, a pojavit ce se i zelenkasti iscjedak, nakon kojeg ce poceti izlaziti štene. U idealnim uvjetima štencima ce se prvo pojaviti njuškica, ali nije neuobicajeno i to da štenci izlaze sa stražnjim dijelom tijela. Štenci ce izlaziti u razmacima od oko 30 minuta.

Faza III

Štenjenje može trajati cak 24 sata. Svako štene ima svoju posteljicu (placentu) koja izlazi iz maternice ili odmah nakon izlaska šteneta ili cak satima kasnije.

PRIRODNO MATERINSKO PONAŠANJE

Ženka ce odmah nakon izlaska šteneta rastrgati posteljicu ukoliko nije pukla prirodno.Zubima ce prekinuti pupcanu vrpcu i snažno izlizati cijelo štene. Na taj nacin stimuliše štene na disanje.Štene ce ubrzo tražiti bradavicu i ženka ce ga lagano usmjeriti svojom njuškom.Nakon što su svi štenci izašli ženka ulazi u fazu odmora u kojoj su moguci blagi trudovi. Ovaj period traje još nekih 10 – 30 minuta, ali može biti i kraci a i duži (do 60 minuta).

MOGUCI PROBLEMI

Razmak izmedu dva šteneta koji je duži od 2 sta može upozoriti na problem koji zahtjeva veterinarsku pomoc.ponekad je ženki potrebna pomoc pri izlasku šteneta koje je na pola puta zapelo možda zbog velicine ili krivog položaja. Ukoliko ženka ne rastrga posteljicu i pupcanu vrpcu i ne liže svoje štene vi cete trebati odraditi taj dio.Makazama presjecite vrpcu, izbrišite štene kuhinjskim ili tolet papirom koji ste pripremili i lagano masirajte štene da pocne disati.

BRIGA ZA ŽENKU I LEGLO

Mjesto za štenjenje mora biti cisto i mirno.Ohrabruje psa. Voda za pice mora biti dostupna ženki.

Svako štene izvagajte i zabilježite njegovu težinu, pol i neke karakteristicne oznake po kojima ga možete razlikovati (npr. bijela mrlja ili slicno). Pregledajte štene ne be li uocili neko odstupanje od normale. Mjesto nakojem leže ženka i štenci mora biti cisto i suho. Sve u svemu, briga o ženki i njenim štencima zahtjeva puno vremena a i novaca. Prije samog parenja ženke svakako razmislite gdje i kako cete udomiti štence.

www.kupipsa.com

TyKy

Broj poruka: 801
    Godina: 26
    ime psa: REA
    ime psa: IGNIS, KALIOPI
    Datum upisa: 13.09.2008

Re: Proces stenjenja

Počalji  TyKy taj Pon Dec 15, 2008 11:08 am

SAMO SE TI PRIPREMAJ!!! Smile

Hudini

Broj poruka: 126
    Datum upisa: 14.09.2008

Počalji  Hudini taj Čet Jun 10, 2010 3:03 pm

Interesantno je da se kuja gotovo nikad ne osteni tamo gde nama odgovara nego gde ona hoce. Voli da je neko sa njom u momentu stenjenja. Naizgled ona nas i ne primecuje bas puno ali posle ce jako dobro znati ko je taj sto je bio sa njom

Sladja

Broj poruka: 537
    Godina: 40
    ime psa: Sem,Dasha,Allegra
    ime psa: Crni,Bello,Megy

Počalji  Sladja taj Čet Jun 10, 2010 3:36 pm

Hudini ::Interesantno je da se kuja gotovo nikad ne osteni tamo gde nama odgovara nego gde ona hoce. Voli da je neko sa njom u momentu stenjenja. Naizgled ona nas i ne primecuje bas puno ali posle ce jako dobro znati ko je taj sto je bio sa njom

Sa ovim ne mogu da se slozim,jer sve zavisi od vlasnika...Moja kuja se uvek stenila tamo gde je predvidjeno mesto za to i nikada bez mene...Ako bih je na momenat ostavila,dolazila bi i lajala dok se ne vratimo...
    Kuju samo treba pre stenjenja navici na kotilicu...

Hudini

Broj poruka: 126

Počalji  Hudini taj Čet Jun 10, 2010 4:14 pm

Sladja ::
    Hudini ::Interesantno je da se kuja gotovo nikad ne osteni tamo gde nama odgovara nego gde ona hoce. Voli da je neko sa njom u momentu stenjenja. Naizgled ona nas i ne primecuje bas puno ali posle ce jako dobro znati ko je taj sto je bio sa njom

Sa ovim ne mogu da se slozim,jer sve zavisi od vlasnika...Moja kuja se uvek stenila tamo gde je predvidjeno mesto za to i nikada bez mene...Ako bih je na momenat ostavila,dolazila bi i lajala dok se ne vratimo...

Nemamo svi toliko iskustva. Sto se tice ponude kad je kotolica najadekvatnija naravno da ce odabrati to mesto. Moja kuja je izasla da kopa i da je nisam vratio u boks nijedna kotilica joj nebi bala bolja od brloga. shvatio sam da je kucica mala za kocenje jer pored devet stenaca bilo je premalo mesta za okretanje i stenjenje desetog mladunca.

Sladja

Broj poruka: 537
    Godina: 40
    ime psa: Sem,Dasha,Allegra
    ime psa: Crni,Bello,Megy

Počalji  Sladja taj Čet Jun 10, 2010 9:37 pm

Hudini ::
    Sladja ::

Nemamo svi toliko iskustva. Sto se tice ponude kad je kotolica najadekvatnija naravno da ce odabrati to mesto. Moja kuja je izasla da kopa i da je nisam vratio u boks nijedna kotilica joj nebi bala bolja od brloga. shvatio sam da je kucica mala za kocenje jer pored devet stenaca bilo je premalo mesta za okretanje i stenjenje desetog mladunca.

Ne mora to biti kucica,uvek postoji neka pomocna prostorija koja moze da se iskoristi,naviknete je na to mesto par dana pred stenjenje i problem resen... Very Happy

Sada je Čet Avg 21, 2014 1:21 am