Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Leishmania-Lismanija

Share

Nade
    moderator

Broj poruka : 553
    Godina : 25
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

Leishmania-Lismanija

Počalji  Nade taj Sub 27 Okt 2012, 09:24

Ovu temu otvaram radi to sta kod mene dugo se nije znalo da ova bolest postoji. Paznja je bila skrenuta kad se pojavio prvi human slucaj na lajsmanija,tad su zapoceli istrazivanja i rezultate su bile zastrasajuce.

Pre nego sta napisem ponesto za ovaj parazit moram da vam svima naglasim da je ova bolest ZOONOZA- prenosi se i na ljude!!!

ko je krivac za ova bolest?
    Krivac je parazit tj protozoa poznata kao Lishmania donovani ili L.infantum. Njen medju domacin, preko ko nase pse i ljude se zarazuju su pripadnici roda Phlebotomos ili takozvani Pesocni komarac. Pesocni komarac glavno perzistira u mediterijanske i tople klime, medjutim kako sto se ovo ludo vreme menja tako i kod nas je stilga izmenena mediterijanska klima.

Samo jedan stari podatak kaze da oko 70% od populacije psa u Grckoj su nositeli ovoj protozoi, oni mogu da ne manifestuju klinicke slike, medjutim u sebe imaju ova zla stvar.

Koje su sumptome?
    Najpre na palpaciji limfne cvorove tje biti povecane i to dosta, temperatura prvih nekoliko dana tje skociti do 40 stepeni, pas tje biti malaksan, umoran...tj ima jedna opsta slika slabosti.

Kako da se dijagnosticira?
    Na prvi pogled sama klinicka slika moze da nam da do znanje da je mozda ovaj parazit u pitanje. Onda sledi serologija kad se sa posebnim metodama u laboratoriji dokazuje prisustvo. Danas u svaka ambulanta vet treba da ima brze kitove koje za nekoliko min daju odgovor jel pas boluje od lishmanija ili ne.

Terapija necu napisati, ima ljude sta same hoce da pse lekovati, zaista ludo...Ono sta je problem je sta ova protozoa nikad nemoze da bude unistena do kraj. To znaci da ako jednom pas zaboli od lishmanija do kraja zivota mora da prima terapiju,kako bi protozoa bila drzana na nisak nivo da pas ne bi razvio bolest. I stime on postaje potencijalni kliconositel.

Preventiva.Pse moze da se zastite ukoliko se koriste okoliuvratnike sta su na baze Deltametrina(za sad u Makedoniji to je samo ogrlica Scalibur).

Poslednji izmenio Nade dana Pet 29 Mar 2013, 18:42, izmenjeno ukupno 1 puta

ViPns

Broj poruka : 1158
    Godina : 39
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

Re: Leishmania-Lismanija

Počalji  ViPns taj Sub 27 Okt 2012, 12:41

Hvala na postu,reci mi samo imas li saznanja da li advantix stiti od toga posto kazu da stiti od uboda komaraca?

Berna

Broj poruka : 5369
    Godina : 32
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

Počalji  Berna taj Sub 27 Okt 2012, 12:51

Da, Advantix i Scalibor ogrlica.

Hvala Nade!

Nade
    moderator

Počalji  Nade taj Sub 27 Okt 2012, 14:14

ViPns ::Hvala na postu,reci mi samo imas li saznanja da li advantix stiti od toga posto kazu da stiti od uboda komaraca?

To sam i ja pitala profesoricu na faks, ona je jedini strucnjak na ovu temu kod nas. Rekla je da jedino Scalibur sadrzi Deltametrin, kod nas je ona nesto skupja. Proveri sastav na Advantix, jer on mozda stiti od komaraca, medjutim dale je protiv taj rod komaraca.

Nema na cemu,zadovolstvo je moje! Very Happy

Berna

Broj poruka : 5369
    Godina : 32
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

Počalji  Berna taj Sub 27 Okt 2012, 15:39

Advantix sadrzi permetrin ali je isto efikasan protiv papataća

Sa njihovog sajta

http://www.animalhealth.bayer.com/4709.0.html

Znam da ga koristi dosta prijatelja iz Grcke ciji su psi alergicni na Scalibor.

Ipak 100% zastita ne postoji, tako da je dobro da oni koji zive u rizicnim podrucjima 1x ili 2x godisnje urade test na lajsmaniju. Ova bolest je opaka i u poodmakloj fazi moze da osteti jetru i bubrege (sto se bez primene terapije zavrsava letalno).

Mislim da je terapija Milteforan. Parazit nikad ne moze da se istrebi, ali moze da se drzi pod kontrolom. Obolele pse treba redovno testirati cak i kad su pod terapijom. Oboleli pas postaje nosilac - ukoliko ga komarac ujede, zarazi se ovim parazitom i moze ga nakon toga preneti na drugog psa (nesto slicno srcanom crvu).

Nisam cula za slucaj da covek oboli od ove bolesti ako mu je pas oboleo, bar ne u nasim podrucjima.

U Juznoj Evropi se vec par godina "testira" vakcina protiv lajsmanije.

Nade
    moderator

Počalji  Nade taj Sub 27 Okt 2012, 17:31

Berna odlicno prevodi od moj makedonsko-srpski na cist i prav srpski! Very Happy

Sponsored content

Počalji  Sponsored content Danas u 09:13

Similar topics

-

Sada je Uto 06 Dec 2016, 09:13